Förbundsstyrelse

Förbundets styrelse består av tolv ordinarie ledamöter och förbundsordföranden. Dessutom finns tolv ersättare. Styrelsen verkställer kongressens beslut och styr det löpande arbetet mellan kongresserna som går av stapeln var tredje år.

Förbundsordförande Matz Nilsson Foto: Martin Lindeborg

Förbundsordförande

Matz Nilsson
Mobil: 070-332 53 99
matz.nilsson@skolledarna.se

Förste vice ordförande Erica Andrén Foto: Martin Lindeborg

076-825 25 83

Förste vice ordförande, Värmland-Dalarna

Erica Andrén
Tel arb: 054-540 14 34
erica.andren@karlstad.se

Andre vice ordförande Daniel Söderberg Foto: Martin Lindeborg

Andre vice ordförande, Småland-Blekinge

Daniel Söderberg
Tel arb: 0472-154 70
daniel.soderberg@skolledarna.se

Ewa Lundström. Foto: Magnus Hartman

Ledamot, Norrbotten

Ewa Lundström
Tel arb: 0920-45 34 65
ewa.lundstrom@skol.lulea.se

Erik Nordahl

Ledamot, Västerbotten

Erik Nordahl

Tel arb: 090-16 52 84
erik.nordahl@umea.se

 

Ing-Britt Pousette Foto: Martin Lindeborg

Ledamot, Södra Norrland

Ing-Britt Pousette
Tel arb: 060-57 96 93
ing-britt.pousette@skolledarna.se

Ulf Carlsson

Ledamot, Örebro län-Västmanland

Ulf Carlsson
Tel arb: 0589-872 67
ulf.carlsson@arboga.se

Satu Harnesk

Ledamot, Stockholms län med Uppsala län

Satu Harnesk
Tel arb: 08-580 287 21
satu.harnesk@jarfalla.se

Ingela Fondin Foto: Martin LIndeborg

Ledamot, Stockholms stad med Gotland

Ingela Fondin
Tel arb: 08-508 158 97
ingela.fondin@stockholm.se

Mats Olsson Foto: Martin Lindeborg

Ledamot, Södermanland-Östergötland

Mats Olsson
Tel arb: 0730-60 27 83
mats.olsson@mjolby.se

Matthias Nordgren

Ledamot, Västra Götaland Norra

Matthias Nordgren
Tel arb: 0321-59 54 46
matthias.nordgren@ulricehamn.se

Torbjörn Broomé Foto: Martin Lindeborg

Ledamot, Göteborgsregionen med Halland

Torbjörn Broomé
Tel arb: 0707-85 66 97
torbjorn.broome@lundby.goteborg.se

Ann-Britt Palm Foto: Martin Lindeborg

Ledamot, Skåne

Ann-Britt Palm
Tel arb: 0766-32 72 50
ann-britt.palm@malmo.se

Ingela Blomstam

Ersättare, Norrbotten

Ingela Blomstam
Tel arb: 0970-184 95
ingela.blomstam@gallivare.se

Ellionor Häreskog

Ersättare, Västerbotten

Ellinor Häreskog
Tel arb: 090-16 59 68
ellinor.hareskog@umea.se

Tomas Sjövall

Ersättare, Södra Norrland

Tomas Sjövall
Tel arb: 0640-167 71
tomas.sjovall@krokom.se

Viktoria Hermansson, foto: Leksands kommun

Ersättare, Värmland-Dalarna

Viktoria Hermansson
Tel arb: 0247-802 96
viktoria.hermansson@leksand.se

Greta Särefors

Ersättare, Örebro län-Västmanland

Greta Särefors
Tel arb: 0584-47 31 75
greta.sarefors@laxa.se

Inger Björklund

Ersättare, Stockholms län med Uppsala län

Inger Björklund
Tel arb: 018-727 73 75
inger.bjorklund@uppsala.se

Kjell Sjöberg


Ersättare, Stockholms stad med Gotland

Kjell Sjöberg
Tel arb: 076-825 25 83
kjell.sjoberg@stockholm.se

Ann-Britt Eriksson


Ersättare, Södermanland-Östergötland

Ann-Britt Eriksson
Tel arb: 0150-48 88 61
ann-britt.eriksson@katrineholm.se

Carina Pettersson

Ersättare, Västra Götaland Norra

Carina Pettersson
Tel arb: 0502-60 66 10
carina.pettersson@tidaholm.se

Kristina Ahlström


Ersättare, Göteborgsregionen med Halland

Kristina Ahlström
Tel arb: 035-17 42 03
kristina.ahlstrom@halmstad.se

Henrick Caesar


Ersättare, Småland-Blekinge

Henrik Caesar
Tel arb: 0470-79 62 21
henrick.caesar@vaxjo.se

Torbjörn Hanö, foto: Johan Wingborg

Ersättare, Skåne

Torbjörn Hanö
Tel arb: 046-34 73 11
torbjorn.hano@lund.se