Förbundsstyrelse

Förbundets styrelse består av tolv ordinarie ledamöter och förbundsordföranden. Dessutom finns tolv ersättare. Styrelsen verkställer kongressens beslut och styr det löpande arbetet mellan kongresserna som går av stapeln var tredje år.

Matz Nilsson Foto: Johan Wingborg

Förbundsordförande

Matz Nilsson
Mobil: 070-332 53 99
matz.nilsson@skolledarna.se

 Erica Andrén  

Förste vice ordförande
Värmland-Dalarna

Erica Andrén
Tel arb: 0533-68 16 50
erica.andren@saffle.se

 Satu Harnesk  

Andre vice ordförande
Stockholms län med Uppsala län

Satu Harnesk
Tel arb: 08-580 287 21
satu.harnesk@jarfalla.se

 Ewa Lundström  

Ledamot, Norrbotten

Ewa Lundström
Tel arb: 0920-45 34 65
ewa.lundstrom@skol.lulea.se

 Ellinor Häreskog  

Ledamot, Västerbotten

Ellinor Häreskog
Tel arb: 090-16 59 68
ellinor.hareskog@umea.se

 Anders Ringård  

Ledamot, Södra Norrland

Anders Ringård
Tel arb: 0278-63 65 70
anders@lustlara.se

   

Ledamot, Örebro län-Västmanland

Ulf Carlsson
Tel: 0760-43 64 96
ulfcarlsson06@gmail.com

   

Ledamot, Stockholms stad med Gotland

Kjell Sjöberg
Tel arb: 076-825 25 83
kjell.sjoberg@stockholm.se

   

Ledamot, Södermanland-Östergötland

Mats Olsson
Tel arb: 0730-60 27 83
mats.olsson@mjolby.se

   

Ledamot, Västra Götaland Norra

Kristina Ahlström
Tel arb: 070-394 46 76
kristina.ahlstrom@skovde.se

   

Ledamot, Göteborgsregionen med Halland

Ulrika Gustafsson
Tel arb: 031-317 11 31
ulrika.gustafsson@molndal.se

   

Ledamot, Småland-Blekinge

Daniel Söderberg
Tel arb: 0472-154 70
pe.daniel.soderberg@live.se

   

Ledamot, Skåne

Torbjörn Hanö
Tel arb: 046-34 73 11
torbjorn.hano@lund.se

   

Ersättare, Norrbotten

Maria Hahne
Tel arb: 0920-45 53 47
maria.hahne@skol.lulea.se

   

Ersättare, Västerbotten

Frida Lindberg
Tel arb: 0950-166 99
frida.lindberg@edu.lycksele.se

   

Ersättare, Södra Norrland

Herman Norberg
Tel arb: 0768-36 35 48
herman.norberg@kramfors.se

   

Ersättare, Värmland-Dalarna

Mikael Johansson
Tel arb: 0240-861 42
mikael.e.johansson@ludvika.se

   

Ersättare, Örebro län-Västmanland

Peter Svensson
Tel arb: 0586-613 57
peter.svensson@karlskoga.se

 Monika Wahlstedt  

Ersättare, Stockholms län med Uppsala län

Monika Wahlstedt
Tel arb: 08-581 693 59 alt. 073-660 36 42
monika.wahlstedt@upplands-bro.se

   

Ersättare, Stockholms stad med Gotland

Hanna Sällström Jonasson
Tel arb: 073-765 81 74
hanna.jonasson@gotland.se

Ersättare, Södermanland-Östergötland

Kathrin Thomas
Tel arb: 0141-22 59 82
kathrin.thomas@motala.se

Ersättare, Västra Götaland Norra

Carina Pettersson
Tel arb: 0502-60 66 10
carina.pettersson@tidaholm.se

Ersättare, Göteborgsregionen med Halland

Marianne Axelsson
Tel arb: 0346-88 66 63
marianne.axelsson@falkenberg.se

 Nils Andersson

Ersättare, Småland-Blekinge

Nils Andersson
Tel arb: 0454-815 07
nils.andersson@utb.karlshamn.se

 

Ersättare, Skåne

Jörgen Håkansson
Tel arb: 0709-34 18 00
jorgen.hakansson@malmo.se